Zobacz również

 

Szkolenie w ramach projektu pt. „ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM HCV”

hcv.jpg

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie informuje o kolejnej edycji bezpłatnych szkoleń adresowanych do pracowników sektora usług pozamedycznych (salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu). Szkolenie przeznaczone jest dla fryzjerów, kosmetyczek, tatuatorów oraz uczniów kształcących się w ww. zawodach. 

Zaproszenie (klik)

Najbliższe spotkanie dla pracowników sektora usług niemedycznych odbędzie się 23 listopada  2016 r. (w środę) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma bezpłatne materiały szkoleniowe oraz certyfikat uczestnictwa. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu są proszone o kontakt telefoniczny – 58 344-73-00 wew. 290 lub 695-83-22-83. Lista miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zakażenie między ludźmi szerzy się przede wszystkim drogą krwi.Do infekcji może dojść  - np. podczas wizyty u stomatologa, podczas zabiegu medycznego, wizyty u fryzjera lub w gabinecie kosmetycznym, czyli wszędzie tam, gdzie naruszana jest ciągłość tkanek (uszkodzenie tkanek może być nieznaczne, niewidzialne gołym okiem).  Zakazić się można również podczas stosunku seksualnego. Zakażenie HCV w większości przypadków nie powoduje żadnych objawów lub objawy są niespecyficzne.  Dlatego bardzo dużo zakażonych osób nie wie o swojej chorobie, a zakażenie wykrywa się przypadkowo. Wirus niezauważony przez wiele lat może podstępnie zniszczyć wątrobę, doprowadzić do jej marskości oraz wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. Niestety do chwili obecnej nie opracowano szczepionki przeciwko HCV. Na szczęście zakażenie HCV można skutecznie wyleczyć.  Najnowsze terapie mają skuteczność sięgającą 100 %.

Badanie w kierunku zakażenia HCV na pewno powinny zrobić osoby wcześniej hospitalizowane, operowane, poddawane medycznym zabiegom diagnostycznym,  leczone  stomatologicznie, korzystające z usług kosmetycznych i fryzjerskich oraz osoby które miały w przeszłości wielu partnerów seksualnych. Grupa ryzyka jest tak szeroka, że w praktyce profilaktycznemu badaniu powinien poddać się każdy człowiek

Informację na temat dostępności badań można uzyskać w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w laboratoriach diagnostycznych.

Pozytywny wynik badania anty- HCV oznacza kontakt osoby z wirusem HCV w przeszłości. Nie zawsze oznacza zakażenie, ponieważ może się zdarzyć, iż organizm sam zwalczył wirusa. Dlatego też z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po skierowanie  do poradni hepatologicznej i na dalsze badania diagnostyczne, potwierdzające lub wykluczające zakażenie HCV.


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie
84-200 Wejherowo, ul. Obrońców Helu 3

poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8 - 15
czwartek: 8 - 16

fax (58) 677-79-03
tel: (58) 672-74-27; (58) 672-74-23; (58) 672-74-24
e-mail: