Zobacz również

Światowy Dzień Astmy

6 maja 2014 roku obchodzimy Światowy Dzień Astmy. Jest to przedsięwzięcie Światowej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy. Światowy Dzień Astmy organizowany jest od 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja.wad1.jpg
Astma - przewleka choroba  zapalna dróg oddechowych, jest przyczyną nawracających epizodów świszczącego oddechu , duszności , ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, zwłaszcza w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. Na astmę choruje około 300 milionów osób na całym świtacie z czego około 4 milionów w naszym kraju. Jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych, ale dzięki dobrze prowadzonej terapii pacjent ma szansę zapobiegać nie tylko jej zaostrzeniom, lecz również ewentualnym późniejszym powikłaniom, takim jak choroby układu sercowo-naczyniowego.
Niestety, aż połowa chorych nie ma postawionego rozpoznania i mimo ewidentnych objawów nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinna poddać się leczeniu. Astma bywa błędnie diagnozowana jako infekcja górnych dróg oddechowych i niewłaściwie leczona np. antybiotykami. Ponadto chorzy bagatelizują epizodyczne objawy duszności czy kaszlu, następujące  po kontakcie z alergenem, co w praktyce oznacza, że symptomy pojawiają się tylko w ciągu kilku tygodni w roku, a to właśnie może być już astma – choroba „poważna i na całe życie”.

więcej informacji:
 http://www.astma-alergia-pochp.pl/
 http://www.ginasthma.org/
http://www.pta.med.pl/swiatowy-dzien-astmy-2014.html

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie
84-200 Wejherowo, ul. Obrońców Helu 3

poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8 - 15
czwartek: 8 - 16

fax (58) 677-79-03
tel: (58) 672-74-27; (58) 672-74-23; (58) 672-74-24
e-mail: