sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Serdecznie zapraszamy Pedagogów, Koordynatorów i Realizatorów programów edukacyjnych na warsztaty poświęcone programowi antynikotynowemu "Znajdź właściwe rozwiązanie".

Czekamy na Państwa w czwartek 29 października o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej PSSE w Wejherowie.

Podczas spotkania przypomnimy założenia programu i podamy kilka pomysłów na jego uatrakcyjnienie.  Mamy nadzieję, że będzie to miło i twórczo spędzony czas.

 

znajd.jpg
W ramach posumowania realizacji programu  w ubiegłym roku szkolnym informujemy, że do programu przystąpiło  7 gimnazjów i 21 szkół podstawowych działających w powiecie wejherowskim. Program najchętniej realizowano w klasach V podstawówek i w I klasach gimnazjów. Do programu włączyło się ok 400 rodziców.  

Zdaniem nauczycieli i uczniów program „Znajdź właściwe rozwianie” jest  ciekawą propozycją zajęć dydaktycznych i ważnym elementem edukacji antynikotynowej.
W minionym roku szkolnym w większości placówek program  został zrealizowany w oparciu o 5 scenariuszy. W niektórych placówkach  uatrakcyjniano go dodatkowymi metodami i formami edukacyjnym takimi jak: apel pod hasłem „Stop używkom” prezentacje multimedialne, pokazy filmów, imprezy profilaktyczne, gazetki szkolne, konkursy.

W ramach nadzoru nad realizacja programu pracownicy Oświaty Zdrowotnej naszej stacji przeprowadzili warsztaty metodyczne ( X 2014r) oraz 6 wizytacji (V i VI 2015 r).                                                                                                        

                                                            Najbliższe warsztaty już w czwartek, do zobaczenia!

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Wszystkim czytelnikom bloga i sympatykom PSSE w Wejherowie życzymy pogodnych Świąt Wielkanocnych, z pyszną i zdrową święconką.


sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Dzisiaj,  w gościnnych progach Domu Kultury w Janowie odbył się  II Przegląd Form Teatralnych i II Turniej Wiedzy, realizowane jako działania wspomagające program edukacyjny Trzymaj Formę.

Na scenie zaprezentowało się pięć zespołów teatralnych, które w myśl tegorocznego hasła Przeglądu "Z uśmiechem i humorem o zdrowiu" zabawnie opowiedziało nam o tym jak żyć, by być pięknym, sprawnym i zdrowym.


Mogliśmy obejrzeć rozprawę sądową nad niezdrowym jedzeniem, "zajrzeć" do szkolnej klasy i gabinetu lekarskiego, wysłuchać bajeczki o Królewnie Śmieszce, użalać się nad losem Kopciuszka i być świadkami odwiecznej walki dobra ze złem.

Decyzją jury puchar i laur zwycięstwa przypadł uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi.

tf13.JPG

 

W II Turnieju Wiedzy pod hasłem „Świadomi Odpowiedzialni- Zdrowi” w szranki stanęło 5 trzyosobowych drużyn, które zmierzyły się z  pytaniami i zadaniami dotyczącymi zbilansowanej diety, podstawowych składników odżywczych i znakowania artykułów spożywczych. Przygotowaliśmy dla nich m.in. krzyżówkę, zabawę Prawda-Fałsz, zadanie matematyczne związane z obliczaniem BMI i ćwiczenie w odczytywaniu informacji na etykietach produktów.

 

Z zadaniami najlepiej poradziła sobie młodzież z Gimnazjum w Bolszewie, zdobywając I miejsce. 

tw2.JPG

II miejsce w Turnieju Wiedzy zajęli reprezentanci Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie

III miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Strzebielinie Osiedlu

Na dalszych miejscach uplasowały się drużyny z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Górze i Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi.


Serdecznie dziękujemy pedagogom za przygotowanie uczniów do konkursów, a wszystkim uczestnikowm gratulujemy wiedzy i taletu i dziękujemy  za miłą zabawę.

 DSC_7890.JPG

Do zobaczenia za rok!

Wiecej zdjęć  można obejrzeć na naszym profilu na FB(klik)

 

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

..lepiej kolekcjonować muszelki....Wakacje nie mają Cię wykończyć!


Popieramy - STOP DOPALACZOM!

dopalacz.jpg

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Choć lato za oknem myślimy już o jesieni. Chcemy ją przeżyć pracowicie lecz z uśmiechem.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy  Państwa- Pedagogów, Koordynatorów i Realizatorów programów edukacyjnych na warsztaty poświęcone realizowanym w tym roku szkolnym programom profilaktycznym.

Zaczynamy od spotkania z Zielonym Dinkiem!din.JPG

Postaramy się przedstawić Państwu program i wiele pomysłów na jego realizację.

Zapewniamy- to nie będzie nudna pogadanka, tylko pełne zabawy i śmiechu spotkanie.

Czekamy na Państwa  9 października o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej PSSE w Wejherowie.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu przyjmujemy do 26 września - telefonicznie, faksem lub mailowo.

                                                                                                                    Do zobaczenia:)

PS. Jeżeli liczba osób chętnych na warsztaty będzie przekraczała nasze możliwości organizacyjne, będziemy starali się zorganizować spotkanie w dwóch grupach. Podamy wówczas alternatywny termin szkolenia.

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

25 i 26 listopada w siedzibie PSSE w Wejherowie odbyły się kolejne szkolenia poświęcone tematyce wszawicy.

2.JPG

 

W spotkaniu wzięli udział pedagodzy ze szkół i przedszkoli oraz pielęgniarki szkolne pracujące w placówkach oświatowych w  powiecie wejherowskim.

Prelegenci- z wspierającej nas merytorycznie- firmy Solpharm poświecili wykład wszawicy jako chorobie oraz metodom zwalczania wszy, z uwzględnieniem najnowszych preparatów.Odpowiedzieli również na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.

 1.JPG

Nasza prezentacja poświęcona była głównie działaniom profilaktycznym, zapobiegającym szerzeniu się wszawicy. W oparciu o wytyczne GIS, Ministerstwa Zdrowia, opinię NFZ i stanowisko Rzecznika Praw Dziecka wyjaśniliśmy jakie zadania stoją przed dyrektorami placówek, rodzicami i personelem medycznym pracującym w szkołach i przedszkolach.Przedstawiliśmy również działania profilaktyczne podejmowane przez Inspekcje Sanitarną.

 3.JPG

 

Podczas szkolenia ogłosiliśmy konkurs plastyczny pod hasłem „Co Ci chodzi po głowie”, który będzie trwał do 28 marca 2015 r.

Zapraszamy uczniów klas 0-III i przedszkolaków do zabaw plastycznych i wzięcia udziału w naszym konkursie z nagrodami :)

 

Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ(klik)

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM


Nasz blog i FB (wiosenną trawą) zarasta...No niestety, czasu na pisanie jakoś mniej się zrobiło. Programy profilaktyczne w tym roku szkolnym powoli się kończą, robimy więc podsumowania i wizytacje...Event goni event...

Przed nami niedzielna akcja profilaktyczna w Wejherowie, organizowana w ramach  Rodzinnego Pikniku przy CH Jantar.
Będzie tam wiele o rowerach i aktywnosci fizycznej oraz o walce z nikotynizmem.

Przecież 31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu.

Zapraszamy do 11:00 do 16:00


rower.JPG
Dlatego dziś przychodzimy z foto z naszej rowerowej sesji zdjeciowej


i z tekstem piosenki Antynikotynowej z płyty Bezpieczne Piosenki wydanej przez StudioDlaCiebie.pl

Dzisiaj w szkole na długiej przerwie
ktoś wyjął papierosy mówiąc: "to nas rozerwie
będziemy doroślejsi, dla kolegów mądrzejsi,
dla dziewczyn fajniejsi".

Czemu wierzy w takie głupoty
z palenia wynikają same kłopoty
muszę szybko to wszystko sprostować
zanim inni zaczną go naśladować.

Nie trzeba nic palić, nie trzeba tak żyć
dorosłych udając by szczęśliwym być
nie dla mnie żółte zęby i oddech nieświeży
smoła w płucach brzydki zapach odzieży
jak chcesz imponować to zajmij czymś się
co jest wartościowe i nie truje cie.

Wszyscy na mnie uważnie patrzyli
zrozumienie u jednych, inni szydzili.
Lecz w tych sprawach trzeba iść za ciosem
u niektórych pierwszy zarost jest wciąż mlekiem pod nosem.

Jeśli chcecie kiedyś ciężko chorować
za znaczna część pensji papierosy kupować
i musicie jednak palić to świństwo
to proszę was o jedno - oszczędźcie swe dzieciństwo.

Nie trzeba nic palić, nie trzeba tak żyć...

A teraz przypomnij sobie ile osób
zniknęło z życia z powodu papierosów
przedwcześnie sie z nami pożegnali
gdyż nigdy z nałogiem nie zerwali

Nie trzeba nic palić, nie trzeba tak żyć...

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

W letnie słoneczne dni narażeni jesteśmy na ostre poparzenie skóry, których przyczyną mogą być nie tylko złociste promienie słońca, ale kontakt z barszczem Sosnowskiego.

big_barszcz_2012_08_01_09_40_12.jpg

 Jak rozpoznać podstępnego chwasta ?

Barszcz Sosnowskiego to okazała , wysoka nawet do 4 m roślina zielona. Swoim wyglądem wzbudza zainteresowanie szczególnie u dzieci. Posiada grube łodygi, puste w środku osiągające średnicę nawet 10 cm. Jej ogromne o długości do 150 cm, pierzastodzielne liście od razu przykuwają uwagę. Roślina tworzy duży i szeroki baldach o średnicy ok. 50 cm, z białymi lub różowymi kwiatami. Pojawia się na nieużytkach, w polanach, zaroślach, na łąkach, polach a nawet w ogródku. Czasem niczego nieświadomi "spacerowicze" próbują przenieść barszcz do ogródka narażając się na poparzenie i jednocześnie rozprzestrzeniając go. Warto przy tym wspomnieć, że Ministerstwo Rolnictwa i ekologowie próbują zniszczyć populację groźnego gatunku.

 Barszcz-Sosnowskiego-mapa.png

Jak działa ?

Cała roślina wytwarza toksyczne dla człowieka organiczne związki chemiczne. Najsilniej działają w kontakcie ze skórą w dni upalne i słoneczne, powodując oparzenia II i III stopnia.  Osoba, która poparzona nie jest świadoma zagrożenia, gdyż objawy pojawiają się po pewnym czasie. Dopiero w ciągu następnej doby (jest to zależne od organizmu, ilości światła-głównie ultrafioletu i innych czynników) występują zaczerwienienia skóry a wkrótce potem pojawiają się charakterystyczne pęcherze z lepkim płynem w środku Jeśli osoba przy kontakcie ze skóra jest spocona, objawy nasilają się. Zdarza się, że barszcz Sosnowskiego parzy również zwierzęta.

Jak chronić siebie i dzieci?

Przede wszystkim należy uczulić dzieci, aby trzymały się z daleka od tej wysokiej rośliny. Każdy powinien znać konsekwencje kontaktu z barszczem Sosnowskiego. W razie napotkania barszczu Sosnowskiego - należy go usunąć i najlepiej w miarę możliwości spalić.  Podczas tych czynności używać rękawic,  najlepiej syntetycznych i ochronnych okularów.

barszcz1m.jpg

 Oparzyliśmy się co robić?

Gdy zachodzi poderznie oparzenia barszczem Sosnowskiego, należy skórę dokładnie przemyć wodą z mydłem i koniecznie chronić ją przed kontaktem ze światłem i promieniami słońca przez dwie doby. Koniecznie należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, aby zaproponował specjalne maści.

wiecej informacji

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Witamy!

Choć weekend za pasem i słoneczko za oknem my wciąż intensywnie pracujemy nad warsztatami.

Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić nabór na szkolenie z Wiewiórką Wiki, sympatyczną bohaterką programu edukacji antynikotynowej dla klas I-III szkoły podstawowej. 

Zapraszamy szkolnych Koordynatorów i Realizatorów programu "Nie pal przy mnie, proszę" do udziału w tym twórczym spotkaniu.

Czekamy na Państwa w piątek,  17 października o godzinie 10:00 w siedzibie PSSE w Wejherowie 

Zgłoszenia do udziału w spotkaniu przyjmujemy telefonicznie, mailowo, lub faxem

do 3 października.

wiew.JPG

                                                                                                                                                         Do zobaczenia!


PS. Jeżeli liczba osób chętnych  na szkolenie przekroczy nasze możliwości lokalowe, po 3 października ogłosimy drugi alternatywny termin warsztatów.

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Jak co roku, przyjaciele Zielonego Dinka-dzieci z placówek realizujących program "Czyste powietrze wokół nas"- mają szansę wygrać nagrody w naszym konkursie plastycznym.

Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi ŚWIAT DZIECKA WOLNY OD DYMU TYTONIOWEGO

Aby wziąć w nim udział wystarczy przygotować zbiorową pracę w formacie A3 lub A2 z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej i przekazać ją do PSSE w Wejherowie do dnia  25 maja  2015 r.

Komisja konkursowa wyłoni laureatów, którzy otrzymają dyplomy, nagrody, a ich prace zostaną opublikowane na stronie internetowej i facebooku Stacji.

Regulamin konkursu i wzór metryczki dostępny jest tutaj (klik)

                                                                                malarz.jpgSerdecznie zapraszamy do zabawy.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie
84-200 Wejherowo, ul. Obrońców Helu 3

poniedziałek - środa, piątek: 8 - 15
czwartek: 8 - 16

fax (58) 677-79-03
tel: (58) 672-74-27; (58) 672-74-23; (58) 672-74-24
e-mail: psse.wejherowo@pis.gov.pl